Mikor beszélhetünk a halál beálltáról, mikor mondhatunk le egy sérültről, meddig szükséges újraéleszteni? Ezekre a kérdésekre próbálunk választ adni. A halál "típusai"
Szigorú megközelítésben a halál beálltát csak orvos mondhatja ki, így az elsősegélynyújtónak néhány kivételtől eltekintve mindig meg kell tennie mindent, legyen szó betegellátásról vagy újraélesztésről.
Klinikai halottról beszélünk, ha az életfunkciók feltehetően rövid idővel, percekkel ezelőtt szűntek meg, a betegnek nincs keringése. A köztudatban is megjelent és elterjedt, miszerint kb. 5 perc az az időtartam, melyet az oxigén hiányára érzékeny szövetek, különösképpen az agyszövet feltehetően lényeges károsodás nélkül elvisel. Ez nem egy merev határvonal, de azt jelzi, hogy mindössze néhány perc elteltével az újraélesztés sikere, tehát az életfunkciók visszatérésének esélye igen gyorsan csökken. Az életfunkciók ellenőrzéseFurcsának tűnhet, de a betegvizsgálati protokoll az újraélesztési protokollhoz hasonlóan időről időre változik. Részben szakmai (statisztikai), részben egyszerűsítési és hatékonysági okokból. Míg korábban a klinikai halál "diagnosztizálásához" a légzést és a keringést is vizsgálni kellett, a legújabb ajánlások szerint a nem légző beteget klinikai halottnak tekintjük, mivel az esetek döntő többségében a légzéshiányt szívmegállás is kíséri.Az eszméletlenség, ha a beteg nem reagál a külvilág ingereire, azt jelenti, hogy biztosan baj van, tehát hívjunk a beteghez segítséget. Az eszméletlen betegről rátekintésre nem állapítható meg, hogy él-e, ezt külön meg kell vizsgálnunk. A légzés vizsgálatát kell elvégeznünk, melynek ellenőrzése az alábbiak szerint történik:
A keringés ellenőrzését a legutóbbi időkben is a nyaki ütőér tapintásával vizsgálták, a módszer megbízhatósága azonban a szakemberek körében is igen megkérdőjelezhető. Ezért laikusok esetében a keringés ún. indirekt jeleit keressük. Ilyennek tekinthető, ha a beteg bármely mozgást végez, pl. mozog, köhög, nyel, lélegzik. Mindezek ellenére nem tilos a nyaki ütőér tapintása, ha ehhez gyakorlattal rendelkezünk, azonban egy esetleges újraélesztésnél időveszteséget jelenthet. Nyaki ütőér tapintása az alábbiak szerint történik:
Mit tegyünk a klinikai halottal?Fontos tehát a súlyos állapot felismerése. Amennyiben eszméletlenséget észlelünk, hívjunk segítséget, hiszen minden bizonnyal nem elsősegélynyújtói feladat a teljes ellátás, csak annak megkezdése. Amennyiben vizsgálatunkkal azt állapítottuk meg, hogy légzése sincs, el kell kezdeni az újraélesztést. Újraélesztést azonban csak úgy kezdeményezzünk, ha előtte mindenképpen segítséget kértünk a környezetünkből, vagy értesítettük a mentőket. Az újraélesztés menetének leírását egy következő cikk részletezi. Amennyiben lehetőségünkre áll, használjuk a félautomata defibrillátort. Fontos annak hangsúlyozása, hogy a defibrillátor használata feltételezi az újraélesztés ismeretét is.Mit tesznek a kiérkező mentők?
A betegek ellátása számtalan körülménytől függ. Az alábbi ellátások csak nagy általánosságban igazak, ezektől jelentős mértékben eltérő ellátás is indokolt lehet. Forrás:Házipatika.com |